iTEP

By USTMER Categories: Sınav Kursları
İstek Listesi Share
Share Course
Page Link
Share On Social Media

Kurs Hakkında

iTEP, International Test of English Proficiency olarak adlandırılır ve İngilizce dil becerilerini ölçmek için tasarlanmış bir sınavdır. Bu sınav, İngilizce dil becerilerini öğrencilerin kariyer ve eğitim hedeflerine ulaşabilmeleri için ölçmek amacıyla kullanılır. iTEP sınavı, dünya çapında birçok üniversite ve işletme tarafından kabul edilmekte ve birçok ülkede yapılmaktadır.

iTEP Kursu Ankara firmalarının yaptığı sınavlardan olması sebebiyle en çok tercih edilen sınavlardandır. 

iTEP Nedir ? 

iTEP (International Test of English Proficiency) işe alımlarda İngilizce yeterlilik seviyesini belirleyen uluslararasında başarısı kanıtlanmış sınavdır.

ÜSTMER Yabancı Dil Merkezi’nde bireyin/kişinin programına ve tercihine göre Online veya Örgün eğitim imkânı sunulmaktadır.  Kurumumuzda her düzeye (A1-A2, B1, B2-C1) ve her yaş grubuna özel eğitim hizmetleri verilmektedir.

Bir dili öğrenmeden önce  o dili öğrenme ihtiyacının nereden doğduğunu bilmek ve anlamak gerekmektedir. Çünkü bir dili edinmek, öğrenebilmek için o dilden ne beklendiği çok büyük bir önem taşımaktadır. Eğitim amacıyla bir dili öğrenmek ile hobi olarak bir dili öğrenmek, mesleki olarak bir dili öğrenmek aynı şeyler değildir. Bu nedenle ilk yapmanız gereken şey bir dili “Niçin öğrenmek istiyorum?” sorusunun cevabını bulmaktır.

iTEP NEDİR?

iTEP (International Test of English Proficiency) kişinin İngilizce dil seviyesini ölçen uluslararası geçerliliği olan bir sınavdır. Bu sınav temel dil becerilerinin her birini ölçüp değerlendirmektedir.

iTEP NE AMAÇLA KULLANILMAKTADIR?

Uluslararası geçerliliğinde uygulanan bu sınav yurtiçinde ve yurtdışında;

 • İşe alım şartlarını gerçekleştirmek
 • Orta öğretim ya da lise başvurularında
 • Lisans ve yüksek lisans programlarında
 • Atama öncesinde

adayların İngilizce temel dil becerindeki yeterliklerini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla kullanılmaktadır.  

iTEP HANGİ ÜLKELERDE TERCİH EDİLMEKTEDİR?

iTEP başta The California State University olmak üzere 700’den fazla kurum ve kuruluş tarafından ve ABD, Fransa, Almanya, Kanada’daki lisans ve lisansüstü programlar ile birlikte 40’ı aşkın ülke tarafından tercih edilmektedir. Bunlara ek olarak neredeyse 100’den fazlası Çin’de mevcut olan ve genelde 650’den daha fazla iTEP sınav merkezi vardır.

iTEP TÜRKİYE’DE HANGİ AMAÇLA KULANILMAKTADIR?

iTEP özel sektörde pek çok kuruluşun iş başvurularında istenmektedir. Personel alımlarında ve seçimlerinde ilk sıralarda yer alan şartlardan biridir. Geçerli puanı almak Türkiye’deki üniversitelerde hazırlık sınıflarını geçmenizi sağlayabilir, yurtdışında eğitim görmeniz için ve/veya çalışmak ya da göçmen olarak gitmek amacıyla başvuru yapmanıza yardımcı olabilir ya da iş alanınızda makam yükseltmek için de istenebilmektedir.

iTEP TEK TÜR BİR SINAV MIDIR?

iTEP sınavı tek tür bir sınav değildir. Farklı iş ihtiyaçlarına göre hazırlanmış farklı çeşitte sınav ve içeriği mevcuttur. Bunlar;

 • iTEP Business Core
 • iTEP Business Plus;
 • iTEP Academic Plus
 • iTEP Academic Core
 • iTEP Placement 
 • iTEP Conversation
 • iTEP Slate Plus
 • iTEP Slate Core 
 • iTEP Hospitality
 • iTEP Au Pair 
 • iTEP Intern 

iTEP SINAV İÇERİKLERİ NASILDIR? HANGİ DİL SEVİYELERİNİ ÖLÇMEKTEDİR?

 • iTEP Business Core: Okuma ve dinleme (reading anda listening) dil becerilerini değerlendirip ölçmektedir. Bunlara ek olarak grammar(dil bilgisi) da ölçmektedir. Konuşma ve yazma (speaking and writing) dil becerileri bu sınavda ölçülmez. Bu sınav daha çok bireylerin İngilizce bilgisinin temel düzeyde yeterli olacak iş alanlarında geçerliliğe sahiptir.
 •  iTEP Business Plus; Daha ileri düzeydeki İngilizce ihtiyacı gerektiren alanlarda istenilmektedir. 1, 5 saatlik (90 dakikalık) bir sınavdır. Grammar(dil bilgisi), okuma-dinleme, yazma ve konuşma(reading, listening, writing anda speaking) olmak üzere temel dil becerilerinin hepsini ölçmektedir.
 • iTEP Academic Plus: Akademik alanda ve bu doğrultuda yapılan bu sınav 90 dakikalıktır. Daha ileri düzeydeki İngilizce ihtiyacı gerektirmektedir. 1, 5 saatlik (90 dakikalık) bir sınavdır., listening, writing anda speaking) olmak üzere temel dil becerilerinin hepsini ölçmektedir. Ancak bu sınavda listening, reading, grammar(dinleme, okuma, dil bilgisi) bilgisayar programları ile yapılırken speaking-writing(konuşma-yazma) dil becerisi alanında uzman hocalar tarafından ölçülmektedir.
 • iTEP Academic Core: Okuma ve dinleme (reading anda listening) dil becerilerini değerlendirip ölçmektedir. Bunlara ek olarak grammar(dil bilgisi) da ölçmektedir. Konuşma ve yazma (speaking and writing) dil becerileri bu sınavda ölçülmez.
 • iTEP Placement: Dilbilgisi, okuma, dinleme (gramamr, reading, listening) dil becerileri ölçülmektedir. Dil üzerine kurs ve okullar bu sınavın sonucunu öğrenci yerleştirmesi yaparken kullanmaktadır. Herhangi bir süre sınırı koyulmamıştır.
 • iTEP Conversation: Bu sınav speaking/konuşma dil becerisini detaylı bir şekilde değerlendiren ve ölçen bir sınavdır. Yarım saat sürmektedir.
 • iTEP Slate Plus: Özel ve devlet ortaokul ve liseleri tarafından kullanılan bu sınav 90 dakika yani bir buçuk saatlik bir süreci kapsamaktadır. Grammar, sepaking, reading, listening, writing (dilbilgisi, konuşma, okuma, dinleme, yazma) dil becerilerinin tümünü ölçmektedir.
 • iTEP Slate Core: Özel ve devlet ortaokul ve liseleri tarafından kullanılan bu sınav 60 dakika yani bir saatlik bir süreci kapsamaktadır. Grammar, reading, listening, (dilbilgisi, okuma, dinleme) dil becerilerini ölçmektedir.
 • iTEP Hospitality: Konuşma ve dinleme (speaking anda listening) dil becerilerini değerlendirip ölçmektedir. Yarım saatlik bir süreci kapsayan bu sınav büyük otel ve restoranlar tarafından işe alım süreçlerinde kullanılmaktadır.
 • iTEP Au Pair: Konuşma ve dinleme (speaking anda listening) dil becerilerini değerlendirip ölçmektedir. 25 dakikalık bir süreci kapsayan bu sınav Amerika’ya dilini geliştirebilmek ve J-1 vizesini (AU pair olarak çalışmak için) almak için başvuran adaylara ajanslar tarafından kullanılmaktadır.
 • iTEP Intern: 25 dakikalık bir süreci kapsayan bu sınav konuşma ve dinleme (speaking anda listening) dil becerilerini değerlendirip ölçmektedir. Yurt dışında “work and travel” için başvuru yapan bireylerden ve şirketlerin çalışanlarına uygulanmaktadır.

iTEP İÇİN SIKÇA SORULAN SORULARI

 • iTEP hazırlık sürecine başlamak için hangi seviyede olmak gerekmektedir?

iTEP sınavına hazırlanmak için öncelikle amacınızı doğrudan belirtmeniz gerekir ki ona göre programlama ve planlama yapılsın. Bu noktada iTEP için B1 seviyesinde olmak gerekmektedir. Ancak amacınız doğrultusunda daha temel seviyeden direkt olarak iTEP hazırlık sürecine başlanabilir. Eğer iyi bir sonuç beklentisindeyseniz en uygun seviye aralığı B1-B2 seviyeleridir.

 • iTEP kaynakları siz mi temin ediyorsunuz?

Elbette kitapları bizler temiz ediyoruz. Ücrete dahildir.

 • iTEP, IELTS ve TOEFL sınavlarından farkı nedir?

iTEP içeriği amacına göre daha kolay bir sınavdır. Gramer olarak da çok daha basit bir sınavdır.

 • Kişiye özel programlar yapıyor musunuz?

iTEP için ön görülen öğretim şekli kişiye özel olarak yapılmasıdır. Çünkü bu sınav genellikle hatta çoğunlukla amaca göre planlaması yapılan bir sınavdır. Kişinin haftalık programına ve sınava girmesi muhtemel olan zaman aralığına göre kişiye özel programlamalar yapılmaktadır.

Show More

Course Content

Student Ratings & Reviews

No Review Yet
No Review Yet

WhatsApp Sorularınızı Sorun